Je málo modelů cyklopočítačů, které mají ambice pro využití ve vrcholné cyklistice. Podobný cyklopočítač musí mít minimální hmotnost a rozměr, mít skvěle čitelný displej, musí umět pracovat s wattmetry a nebo například podporovat trénink na cyklistickém trenažéru. Jedním z takových cyklopočítačů je Garmin Edge 520, který je na řídítkách elitních cyklistů vidět pravděpodobně nejčastěji. Jeho největším srovnávacím konkurentem bude Edge 130, který má závodní ambice a kterého řada cyklistů neprávem podceňuje.
Na první pohled
Garmin Edge 130 přišel na trh v dubnu loňského roku a spolu s Edge 520+ tvoří nejmladší členy řady Edge. Základní Edge 520 je na trhu již od roku 2015. Hlavní rozdíl mezi Edge 130 a Edge 520 je spíše ve fyzických parametrech, než funkcích. Edge 130 je opravdu malý a neuvěřitelně lehký, přesně pak váží pouhých 33g, což představuje polovinu váhy Edge 520. Po stránce designu je u Edge 130 vidět současný trend výrazně zaoblených rohů. Větší Edge 520 váží 60 g a jeho tělo se chlubí výrazně řezanými křivkami.
Barevný nebo černobílý displej?
Displej představuje po velikosti druhý, nejvíce viditelný rozdíl mezi oběma přístroji. Edge 130 využívá vysoce kontrastní monochromatický (černobílý) displej o úhlopříčce 1,8“. Edge 520 pak barevný displej o velikosti 2,3“. Čitelnost obou displejů je skvělá a to i na přímém slunci. Vysoce kontrastní displej u Edge 130 ale opravdu překvapí. Je vynikající a menší velikost zde opravdu není handicapem. Pokud bych měl cyklopočítač vybírat jen podle čitelnosti displeje, určitě by vyhrál Edge 130. Údaje na displeji budí dojem, že jsou nakreslené na vrchní vrstvě displeje a platí to při sledování ze všech úhlů a podmínek.
Navigace, trasy, využití
Ano, i tyto dva cyklopočítače umí navigovat. Nebude to asi hlavní funkce, podle které budete cyklopočítač vybírat, ale vyplatí se o této funkci vědět. Oba modely, Edge 130 i Edge 520 nabízí z pohledu navigace téměř srovnatelné vlastnosti. Úmyslně píši „téměř“, Edge 520 zobrazuje na rozdíl od Edge 130 na mapovém displeji základní, hrubou mapu. Edge 130 má mapový displej prázdný. Pro využití navigačních funkcí budete v obou případech muset předem trasy připravit.
V základu existují dva typy tras, podle kterých se můžete s těmito cyklopočítači navigovat. První z nich je trasa, kterou si připravíte v počítači nebo jiném chytrém zařízení pomocí tréninkového deníku Garmin Connect, komunikačního programu Garmin BaseCamp nebo například mapového portálu mapy.cz. Druhým typem trasy je dříve projetá trasa, kterou je možné z paměti cyklopočítače vyvolat a nechat se po jejím záznamu provést.
Jaký mají vlastně navigační funkce v přístrojích typu Edge 130 nebo Edge 520 význam? Oba cyklopočítače jsou svými vlastnostmi zaměřeny na výkonnostní a vrcholové cyklisty. Cyklisty, kteří často jezdí po známých trasách. Pro podobné cyklisty může navigaci sloužit v nouzi, když navigaci potřebují využít párkrát do roka. Druhým možným využitím je nahrání trasy a navigace po ní i na známých trasách nebo trasách, na kterých vás vede skupina cyklistů v pelotonu. Navigační údaje dokážou poskytovat neustálý přehled o tom, jak je tras dlouhá, kolik kilometrů jste už ujeli a kolik zbývá do cíle. To jsou důležité údaje pro rozložení sil. V závislosti na trase a výškovém profilu je možné do vytrvalostních tras zadat alarmy, které upozorní na pitný režim nebo na nutnost včasného doplnění energie. Výškový profil je další užitečnou funkcí, kterou vám cyklopočítač dokáže při navigaci po trase poskytnout. Pokud trasa obsahuje výškový profil, zobrazí se profil na displeji na samostatné stránce, včetně informace, kde se ve výškovém profilu právě nacházíte, kolik výškových metrů máte za sebou a kolik vám jich do cíle zbývá. Podobně jde pomocí výškového profilu odhadnout, jak dlouhé bude ještě aktuální stoupání a jaký tvar terénu následuje po něm. Podobné informace mohou být důležité pro rozhodnutí se k nástupu nebo úniku.
Plánování tréninků, kompatibilita s wattmetry a další funkce
Pokud má GPS cyklopočítač sloužit na závodní nasazení případně trénink pro ambiciózní jezdce, pak podpora wattmetru je dnes nezbytností. Ať už máte k dispozici závodní kolo nebo trenažér vybavený wattmetrem nebo ne, při pořízení nového cyklopočítače se vyplatí myslet na budoucnost. Pokud o wattmetru alespoň z části uvažujete, ptejte se, zda nový cyklopočítač umí takový wattmetr připojit a využít. Dvojice cyklopočítačů Edge 130 i Edge 520 nabízí shodně možnost připojení cyklistických wattmetrů kompatibilních s ANT+ přenosem. Edge 520 pak při propojení s wattmetrem nabízí navíc možnost vyhodnocení normalizovaného výkonu, faktoru intensity IF a tréninkového stress skóre TSS.
Oba cyklopočítače nabízejí variabilní displej, který je možné individuálně nastavit co do počtu jednotlivých stránek, tak i počtu údajů, které se mají na každé stránce zobrazit. Na datových stránkách, dle jejich typu, je možné zobrazit 1 až 8 veličin najednou, přičemž platí, že čím méně veličin, tím větší cifry a tím čitelnější zobrazení dat na displeji.
Pokud od cyklopočítače očekáváte podrobné plánování a vedení tréninků, zvolte si Edge 520, který tyto funkce nabízí. Edge 130 je v tomto ohledu jednodušší a budete si u něj muset vystačit s odhadem VO2Max, odhadem doby regenerace nebo ručním či automatickým rozdělením jízdy do dílčích úseků se samostatným vyhodnocením.
Společnou vlastností obou cyklopočítačů je kompatibilita s dalšími čidly a příslušenstvím. Týká se to především možnosti připojení snímače kadence šlapání, rychlosti nebo kompatibilitou s cyklistickým radarem Garmin Varia RTL 510, který na displeji cyklopočítače zobrazí auta jedoucí na silnici za vámi.
Závěr
Když se mi dostal do rukou nový Edge 130, tak jsme k němu přistupoval skepticky. V povědomí jsem měl v minulosti představené základní modely řady Edge, kterým ale většinou chyběla velká porce funkcí jejich větších sourozenců. To je nyní pryč. Edge 130 má všechny důležité funkce, které jsou vyžadované u závodních GPS cyklopočítačů. Jeho rozměry spolu s hmotností a možností rozšíření displeje představují optimální řešení pro cyklisty, kteří mají hmotnost kola a komponentů na prvním místě. Edge 130 se natolik povedl, že se výbavou blíží k většímu Edge 520. Rozdíly jsou opravdu minimální a je pouze na Vás jaký přístroj zvolíte. V případě Edge 130 rozhodně chybu neuděláte.